Ogólnie różne koszulki z nadrukiem bardziej nadają się na koszulki sportowe, aniżeli na odzież na eleganckie wyjścia. Specyficznym typem koszulek są jeszcze przeznaczone do określonych celów, przykładowo aktywności fizycznej, koszulki techniczne. Takie koszulki zazwyczaj wykonywane są ze specjalnych tkanin i materiałów, gwarantujących określone właściwości przy zachowaniu właściwych parametrów.
Współcześnie najpopularniejszym typem męskiej odzieży są różne koszulki. Zaczynając od podstawowego typu, czyli posiadającej okrągły kołnierzyk koszulki typu T-shirt, poprzez różne warianty z kołnierzykami w tak zwany serek, bądź też koszulki na ramiączkach. Bardzo popularna jest także koszulka typu polo, rozpropagowana przez brytyjskich graczy w tą szlachetną dyscyplinę sportu.
Koszulka szybkoschnącaWszyscy znamy nieprzyjemne wrażenie powodowane przez mokrą i lepką koszulkę bawełnianą. Można temu zaradzić stosując odzież szybkoschnącą, czyli taką, która jest wykonana z włókien poliestrowych nowej generacji. Dzianina poliestrowa charakteryzuje się bardzo szybkim odprowadzaniem wilgoci, z powierzchni skóry na swoją zewnętrzną stronę, gdzie rozchodzi się na większej powierzchni i szybko paruje. jest to spowodowane tym, że włókna poliestrowe nie wchłaniają wilgoci, w efekcie czego wilgoć rozchodzi się po ich powierzchni. Dzięki właściwościom kapilarnym dzianiny poliestrowe mają również zdolność transportu potu od warstwy ciepłej do chłodnej, nawet w obrębie bardzo małej grubości dzianiny, czyli właśnie w koszulkach szybkoschnących.
Wiatr jest naszym sprzymierzeńcem: chłodzi zewnętrzną powierzchnię i przyspiesza proces odparowywania wilgoci. Włókna poliestrowe tym szybciej transportują wilgoć na zewnątrz, im większa jest różnica temperatur pomiędzy skórą (wysoka temperatura) a warstwą zewnętrzną (niższa temperatura). W upalne dni ten proces jest wolniejszy, ale wtedy zwykłe parowanie odprowadza pot. Koszulka szybkoschnąca wyprana w potoku i powieszona na gałęzi wyschnie znacznie szybciej niż bawełniana. Również mokra od wysiłku koszulka, zdjęta, zwinięta i włożona w zewnętrzną siatkową kieszeń plecaka, wyschnie podczas dalszej wędrówki, tylko dzięki powiewom wiatru (wiatr chłodząc zwiniętą koszulkę od zewnątrz wymusi transport wilgoci i jej odparowanie) – takie właśnie jest pierwotne zastosowanie zewnętrznych siatkowych kieszeni w plecakach:-).
Koszulka szybkoschnąca wraz z wilgocią odprowadza nadmiar ciepła, podczas aktywności latem ciepła nam nie zabraknie, ale pamiętajmy o uzupełnianiu zapasów wody, z której jesteśmy zbudowani.
Tylko koszulka poliestrowa na prawdę oddycha
Jeśli potrzebujemy odzieży, która idealnie sprawdzi się w zimnych warunkach atmosferycznych, można sięgnąć po sprawdzony polar. Ten rodzaj tkaniny jest w pełni syntetyczny, a przy tym bardzo ciepły. Należy pamiętać jednak, że polar sam w sobie nie chroni przed wiatrem – warto zaopatrzyć się więc w polar z membraną wiatroodporną, a w przypadku nocnych wypraw w polar odblaskowy.
Jeśli mamy zamiar przebywać na zewnątrz w okresie letnim, niezbędne będzie dla nas odpowiednie nakrycie głowy – na przykład czapka z daszkiem albo chusta trójkątna. Podczas prac budowlanych, które często są realizowane właśnie w okresie letnim, przyda się także odpowiednio skrojona i przewiewna, letnia odzież BHP. Owa odzież będzie chronić nas nie tylko przed słońcem, ale też przed urazami o które nie trudno w trakcie remontu.